«

»

Mar 02

Print this Post

Price per Unit & Ounce – Finding Your Best Deal

 

Before I started couponing and actually paying attention when I shopped, I thought that the bigger an item was, the better deal it would be. I can’t believe all the money I must have wasted! Many people think that buying in bulk or buying the largest size available will save them the most. Now I know how to compare sizes to get the best deal. Here are some of my tips:

 

  • to calculate the price of an item per ounce, you will need to divide the total item cost by the number of ounces it contains

For Example: a 42 oz. canister of oats costs $4.39. The price per ounce is 10.4 cents. {4.39 ÷ 42 = 10.4}

  • to calculate the price by unit, you will need to divide the total item cost by the total number of items

For Example: a 12 pack of toilet paper costs $5.99. The price per unit is 49 cents. {5.99 ÷ 12 = 49}

  • If you are using coupons, you will want to add in the coupon and then re-determine the price by ounce or unit.

For Example: you have a 50c coupon for the toilet paper and your store will double it to $1 off. So your new price is $4.99 with coupon – meaning your unit price becomes 41 cents per unit. Say you have a $1 off coupon for the oats making your new price $3.39 – making your price per ounce 8 cents!

  • some stores include this info on the shelf tags, but some do not so it’s a good idea to have your calculator handy, especially to factor in your coupon savings!
  • I refer to my paper product price list when purchasing paper goods. Using tips like stocking up on toilet paper when it’s 1c a square foot helps save us a lot of money!

 

I have found that many times the smaller size is a better price, especially with my coupons. Also, my store usually has the smallest size on sale during the 10 for $10 sales. I would rather have a whole bunch of smaller size products I got for dirt cheap or free than pay extra for a larger size!

 

What tips do you use to make sure you’re getting the best price?

            This post may contain affiliate links.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Permanent link to this article: http://www.couponswithq.com/price-per-unit-ounce-finding-your-best-deal/